Sardinie, druhý největší ostrov ve Středozemním moři nabízí v nové iniciativě „Leg’s Go In Cammino“, pro návštěvníky do 35 let až tři po sobě jdoucí noci ubytování zdarma.

Golfo Aranci, Sardinie, Itálie

Poznejte divokou a nedotčenou krajinu

Sardinie, druhý největší ostrov ve Středozemním moři, je známá svými křišťálově čistými plážemi a dramatickými žulovými útesy. Zatímco luxusní středomořský resort Costa Smeralda láká bohaté turisty a slavné osobnosti, velká část ostrova zůstává divokou a nedotčenou krajinou, která je dosud málo prozkoumaná.

Bezplatné ubytování pro mladé návštěvníky

Nyní se skupina turistů a bývalých horníků snaží přilákat dobrodruhy na málo navštěvované jihozápadní pobřeží Sardinie nabídkou bezplatného ubytování podél úchvatné 500 kilometrů dlouhé hornické stezky Santa Barbara. Tato trasa, pojmenovaná po patronce horníků svaté Barbaře, vede přes vysoké písečné duny, bujné lesy, skalnaté výběžky a téměř 150 opuštěných dolů. Cestovatelům také nabízí možnost seznámit se s místními obyvateli Sardinie a vychutnat si ostrovní proslulou gastronomii.

Nová iniciativa „Leg’s Go In Cammino“, spuštěná v říjnu 2023, nabízí návštěvníkům do 35 let až tři po sobě jdoucí noci ubytování zdarma. Když se turisté zaregistrují, obdrží poukazy, které mohou využít v místních hostincích, kempech a penzionech. Po bezplatných noclehách platí standardní ceny 20 euro za noc v posadách (malých rodinných hostincích) a 28 euro za noc v soukromých ubytováních.

Aby získali tři poukazy na bezplatné ubytování, musí mladí turisté zakoupit pět eurový turistický pas a věnovat malý dar na webu Cammino. Poukazy lze využít do 15. prosince 2024, ale ne v období od 16. června do 14. září.

„Chceme snížit průměrný věk našich návštěvníků, od důchodců po lidi ve věku 20 až 30 let. Je pro nás také velmi důležité, aby lidé poznali historii této trasy,“ řekla 30letá Margherita Concu, sekretářka asociace a turistka, která ušla celých 500 kilometrů trasy.

Oblast je pro svou ohromující krásu a cenově dostupné ubytování velmi atraktivní. V roce 2023 se na stezku vydalo 1 199 turistů. Do dnešního dne se jich vydalo 1 521, přičemž procházeli po oslích stezkách datovaných do roku 800 př. n. l., po kamenných mostech postavených starověkými Římany a po železničních tratích z 19. století.

K dnešnímu dni dokončilo celou trasu 196 turistů, často jim to trvalo měsíc. Kromě prestiže získávají dokončovatelé trofej vyrobenou místním řemeslníkem, která zobrazuje keramickou věž se třemi okny – symbolem svaté Barbory.

Poznejte místní gastronomii

Prozkoumávání trasy nabízí turistům také šanci ochutnat proslulou sardinskou kuchyni a místní suroviny. Cestovatelé mohou vyzkoušet těstoviny s modrým tuňákem ve vesnici Carloforte, proslulé sladké cibule v San Giovanni Suergiu, trnitý artyčok v Masainasu, cizrnu v Musei a proslulé třešně a pomeranče ve Villacidru. Po cestě návštěvníci nasávají starobylou historii oblasti, která odráží složité kořeny ostrova a jeho zranitelnost vůči vnějším dobyvatelům.

Torre del Porticciolo, Sardinie