Budapešť je jedno z nejzajímavějších evropských měst, které nabízí kombinaci bohaté historie, úchvatné architektury a kulturního bohatství. Toto město, které leží na březích řeky Dunaje, je hlavním městem Maďarska a jedním z nejživějších a nejvíce navštěvovaných měst ve střední Evropě. V tomto článku se podíváme na to, co dělá Budapešť tak zajímavým místem k návštěvě, jakou má historii a které památky byste si neměli nechat ujít.

Nenechte si ujít jedinečnou šanci v podobě levných letenek od společnosti Ryanair. Z Prahy sem létají nejčastěji v pátek, v sobotu a v pondělí a nám se líbí například tato letenka:

Historie Budapešti

Historie Budapešti sahá až do doby Římanů, kteří zde postavili pevnost jménem Aquincum. Později se stala součástí Osmanské říše a poté Rakouska-Uherska. V roce 1873 byly tři samostatné města – Buda, Óbuda a Pest – spojeny do jednoho města, které dnes známe jako Budapešť. Během své historie prošla město mnoha dramatickými událostmi, včetně Maďarské revoluce v roce 1956 a několika povstání během komunistické éry. Díky tomu má Budapešť bohatou historickou a kulturní dědictví, které je stále vidět ve své architektuře a muzeích.

Památky v Budapešti

  1. Hradčany Budínského hradu: Tento impozantní hrad je symbolickým středem města a nabízí nádherný výhled na Budapešť. Uvnitř hradu můžete navštívit královský palác, Matyášův kostel a rybářskou baštu.
  2. Řetězový most: Jedním z nejznámějších mostů přes Dunaj a ikonou Budapešti je Řetězový most. Jeho zářivé noční osvětlení je nezapomenutelným zážitkem.
  3. Parlament: Budapešťský parlament je jedním z největších parlamentních budov na světě a je známý svou nádhernou goticko-revivalistickou architekturou.
  4. Budapešťská operní budova: Pro milovníky hudby je návštěva Budapešťské opery nezbytnou záležitostí. Tato budova je považována za jednu z nejkrásnějších operních domů na světě.
  5. Széchenyiho lázně: Budapešť je také známá svými termálními lázněmi. Széchenyiho lázně jsou jedny z největších a nejznámějších, kde si můžete užít relaxaci a léčebné účinky termálních pramenů.
  6. Centrální tržnice: Pro milovníky tradičního maďarského jídla je návštěva Centrální tržnice nezbytnou záležitostí. Zde můžete ochutnat různé maďarské speciality a nakoupit místní produkty.

Kultura a gastronomie

Budapešť je také známá svou bohatou kulturní scénou. Má mnoho divadel, galerií a muzeí, včetně Maďarského národního muzea a Muzea umění.

Maďarská kuchyně je dalším lákadlem města. Nezapomeňte ochutnat tradiční pokrmy, jako je guláš, langoše (křupavé placky) a maďarský dezert zvaný chimney cake. Restaurace a kavárny po celém městě nabízejí široký výběr maďarských jídel i mezinárodních kuchyní.

Celkově lze říci, že Budapešť je město, které nabízí nespočet možností pro kulturní a historickou inspiraci. Je to místo, kde se setkává bohatá minulost s moderními trendy, a to vše na nádherném pozadí panoramatických výhledů na řeku Dunaj. Pokud hledáte jedinečnou a památkami nabitou destinaci ve střední Evropě, Budapešť by měla být na vašem seznamu.

Kde se ubytovat?

Budapešť nabízí širokou škálu ubytování, ať už preferujete luxusní hotely, útulné boutique hotely nebo pohodlné apartmány. Zde je několik tipů na oblíbená místa k ubytování ve městě:

Booking.com