Od poloviny června bude možné cestovat do většiny evropských zemí bez nutnosti se po návratu prokázat negativním testem na COVID-19. 

Naopak negativním testem se budou muset prokázat návštěvníci Česka z Francie, Itálie či Španělska.

Pro Čechy od 15. června platí povinnost testů pouze při návratu z Velké Británie a Švédska.

Od 15.6. můžeme začít cestovat po Evropě. Na vládě jsme schválili systém označující bezpečné země pro cestování. Barvy na mapě označují závažnost vývoje covid v dané zemi,” napsal Vojtěch na Twitter. Ve svém příspěvku zveřejnil mapu, která ukazuje evropské země podle rizika nákazy.

Zelená zóna

Do zemí označených zelenou barvou spadá Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Švýcarsko, Finsko, Norsko, Kypr nebo Island.

Lidé cestující do těchto států nebudou muset mít negativní test na covid. Stejně tak ho nemusí mít ani turisté přijíždějící z těchto států do tuzemska.

Oranžová zóna

Do oranžové zóny spadá Španělsko, Francie, Itálie, Portugalsko, Malta, Irsko, Belgie, Nizozemsko nebo Dánsko.

I do těchto států mohou Češi odjíždět bez toho, aniž by měli u sebe negativní test na covid-19. Turisté z těchto států, kteří budou přijíždět do Česka, ho ale u sebe musí mít.

Červená zóna

V červené zóně jsou aktuálně ze všech evropských států pouze Velká Británie a Švédsko. Při návratu z těchto států musí mít negativní test také Češi.

Systém semaforu bude flexibilní. Vyvíjet se bude podle epidemiologické situace ve světě. Nutné bude tedy sledovat stránky ministerstva zahraničí, které je bude pravidelně aktualizovat.