Vítejte u našeho Zlatého seznamu nejlepších hotelů a letovisek v Evropě pro rok 2024.

Předpokládaná doba čtení: 10 minut

V Zlatém seznamu pro rok 2024 představujeme nejlepší hotely a letoviska, které jsou víc než jen místa k pobytu. Jsou to brány do nových světů, spojující prvotřídní služby s nezapomenutelnými zážitky. Tyto destinace nebyly vybrány náhodně. Každý hotel a resort prošel náročným výběrovým procesem, kde jsme hodnotili vše od pohostinnosti po jedinečnost zážitku.

Procházejte tento seznam a nechte se inspirovat pro vaši příští dovolenou. Ať už hledáte únik do klidu přírody, nebo pulsující atmosféru metropole, náš Zlatý seznam vám nabízí špičkový výběr, který splní vaše nejtajnější přání.

Dopřejte si nahlédnout do světa luxusu, elegance a nezapomenutelných zážitků, které vám přináší Zlatý seznam 2024.


Il Sereno Lago di Como, Booking com

Il Sereno Lago di Como

Via Torrazza, 10, 22020 Torno, Itálie

Il Sereno, Lago di Como, je skutečným skvostem mezi hotely, který svým příchodem do malého městečka Torno před několika lety způsobil senzaci. Jako první hotel v oblasti jezera Como, který byl navržen světově uznávaným architektem, představuje Il Sereno vizuální symfonii elegance a inovace. Slavná španělská architektka a dlouholetá rezidentka Milána, Patricia Urquiola, se zde předvedla ve své plné kráse. Hotel se dokonale slévá se svým okolím díky „lehké“ stavbě, s množstvím oken, která jsou zaplavena sluncem odrážejícím se od hladiny jezera.

Zahrada hotelu Il Sereno je domovem pro přibližně 183 druhů rostlin a vytváří nádhernou květinovou krajinu, která je v harmonii s okolní přírodou. I vyhřívaný infinity bazén z brazilského křemene a palubovka z jasanového dřeva se zdají být jedno s jezerem, vytvářející spojitou linii: harmonii.

Z vnitřních prostor hotelu lze často zahlédnout vody Laria, jak se také jezero Como nazývá, ikonické místo italské kultury a pozadí pro román Alessandra Manzoniho z 19. století „Zasnoubení“, kde se zamilovaným hrdinům Renzovi a Lucii nakonec podaří se znovu setkat a vzít se.

Lobby hotelu Il Sereno je elegantní, jemná a přívětivá, plná toho nejlepšího z italského designu – nábytek od Cassina, Moroso a B&B Italia – stejně jako 40 pokojů, všechny s výhledem, a nádherná vertikální zahrada od Patricka Blanca. Chutná a jednoduchá (byť s michelinskou hvězdou) strava je dílem Raffaele Lenziho a zahrnuje místní sladkovodní ryby a zeleninu, podávanou spolu s senzačními koktejly (včetně těch nealkoholických).

Jako by toho nebylo dost, je zde ještě dřevěný motorový člun, nádherná Riva, připravená vzít vás na výlet po jezeře nebo do Villa Pliniana, paláce z 16. století s dalšími 17 ložnicemi – ideálního místa pro poslech hudby z krásného koncertního piana vily, zatímco se díváte na vody Lago di Como.


Hotel d’Inghilterra Roma

Hotel d’Inghilterra Roma, Booking com

Hotel d’Inghilterra Roma

Via Bocca Di Leone 14, Spagna, 00187 Řím

V srdci historického Říma se nachází hotel, který otevřel své dveře poprvé v roce 1845 pod názvem Hotel d’Angleterre. Během uplynulých 170 let se stal klasikou, která přitahuje návštěvníky svou atmosférou a tradicí. I když hotel nabízí 80 pokojů, díky svému jedinečnému uspořádání působí intimnějším dojmem, jako by jich bylo méně.

Některé pokoje, jako například ty v Balcony Suites, prošly nedávnou rekonstrukcí, ale všechny se mohou pochlubit restaurovanými starožitnostmi, které dodávají každému z nich vlastní charakter. Bar hotelu je jedním z nejlepších míst pro večerní drink v Římě.

Café Romano, restaurace otevřená celý den, nabízí vynikající regionální pokrmy a nevyhnutelně i určitou míru comfort food pro domácí cestovatele, kteří cítí nostalgie.

Hotel se nemůže nacházet v centrálnější poloze a služby jsou mimořádně srdečné, nadšené a pozorné. Tento hotel je ideálním místem pro rezervaci z důvodu jeho pohodlné polohy přímo v srdci dění a pro jeho zvláštní kvalitu – konkrétní, ale obtížně popsatelnou – intimitu, zdvořilost a přátelskou atmosféru.


The Gritti Palace, a Luxury Collection Hotel, Booking com

The Gritti Palace, a Luxury Collection Hotel

Campo S.Maria Del Giglio 2467, San Marco, 30124 Benátky, Itálie

Když vstoupíte do The Gritti Palace, hotelu ze sítě Luxury Collection, mohlo by se vám stát, že budete hledat pokladnu. Tento vrcholný příklad výjimečného hotelu ve Benátkách je doslova muzeem dekorativní historie města, s hedvábnými a damaškovými stěnami, hektary malovaného štuku a cenného mramoru, a ze zlatých stropních trámů visí lustry z Muranského skla připomínající elegantní medúzy.

V roce 2013, kdy hotel znovu otevřel po rekonstrukci za 38 milionů dolarů, se The Gritti Palace podařilo skloubit úžas z hostujícího zážitku s úžasem ze svého antického lesku.

Terasa Gritti, s výhledem na vody plné gondol směřující k velkému kostelu Salute, je jedním z nejlepších míst pro snídani v Benátkách a příchod výkonného šéfkuchaře Alberta Fola z Hotelu Danieli na konci roku 2023 je místním vítězstvím. V soukromém Baru Longhi je štěstí usednout na stoličku u mramorového pultu, požádat hlavního barmana Cristiana Lucianiho, aby vám připravil jeho lahodný divoký fenyklový martini.


Finca Cortesin Hotel Golf & Spa, Booking com

Finca Cortesin Hotel Golf & Spa

Carretera de Casares, Km 2, 29690 Casares, Španělsko

Finca Cortesin Hotel Golf & Spa vás přenese do světa luxusu a elegance, který si drží své výsadní postavení v rychle se rozvíjejícím španělském hotelnictví. Tento hotel, nacházející se na okraji typického bíle omítnutého městečka Casares blízko Marbelly, představuje vrchol dokonalosti s 67 suity, bazény ve stylu Bali, plážovým klubem s výhledem na Středozemní moře, obrovským spa a prvotřídním golfovým hřištěm.

Vnitřní prostory, naplněné až po strop antikvitetami, byly původně kurátorem zesnulého, významného portugalského dekoratéra Duarte Pinto Coelha (po jeho smrti převzal štafetu excentrický madridský starožitník Lorenzo Castillo). Krajinný architekt Gerald Huggan vysadil vonné a palmami poseté zahrady, plné jasmínu a wisterie. Lákavé suity jsou dílem sester interiérových designérek Any a Cristiny Calderónových, které vysoko stropné místnosti ozdobily světlými kusy nábytku, barevnými zdmi, živými kyticemi a obrazy.


Badrutt’s Palace Hotel St Moritz, Booking com

Badrutt’s Palace Hotel St Moritz

Via Serlas 27, 7500 Svatý Mořic, Švýcarsko

Badrutt’s Palace Hotel v St. Moritz je symbolem alpské elegance a luxusu. Tento velkolepý hotel, který se tyčí ve výšce 6 000 stop nad mořem, je obklopen drsnými, sněhem pokrytými horami, s úchvatnými výhledy na zvlněná údolí a zrcadlově klidná jezera níže. Už léta slouží jako oblíbené útočiště pro ty, kteří hledají sofistikovaný alpský únik (hotel byl otevřen v roce 1896) a stále se rozvíjí a zlepšuje.

Hotel nabízí 11 restaurací, dvě bary, nejstarší noční klub ve Švýcarsku, wellness centrum, řadu obchodů a samozřejmě mnoho příležitostí pro zimní sporty. Je to glamour na horském svahu v nejextravagantnější podobě, pohádkový palác skrytý ve švýcarských Alpách, obklopený nekonečnými krajinami pro turistiku, trekking, lyžování a dokonce i plavání v jezeře v teplejších měsících.


Domaine des Etangs, Auberge Resorts Collection, Booking com

Domaine des Etangs, Auberge Resorts Collection

Domaine des Etangs, 16310 Massignac, Francie

Domaine des Etangs, který se pyšní svým přístupem k „art de vivre“, opravdu splňuje své marketingové sliby. Tento hotel se rozkládá na pozadí věží 13. století starého zámku odrážejících se v klidné hladině jezera, obklopeného 2 500 akry lesů, rybníků a luk – idylickými pastvinami pro ospalá stáda dobytka.

Sedm suit navržených Isabelou Stanislas se rozprostírá v hlavní budově, další jsou rozmístěny v šesti chatách a farmářském domě. Pokoje jsou vyplněny moderním i antickým nábytkem, zatímco původní rysy budovy – kamenné zdi, střechy, chrliče – vyzařují historii. Umění zde hraje významnou roli. Najdete zde klidnou minimalistickou galerii La Laiterie s díly Yvese Kleina a panství hostí vše od děl Olafura Eliassona po ilustrace Tintina od Hergého.

V roce 2023 se tento francouzský venkovský hotel stal součástí Auberge Resorts Collection, a je zřejmé, že jeho duch, graciozita a pomalé tempo zůstávají nezměněny.


Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest

Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest

1051 Budapešť, Széchenyi István tér 5-6., Maďarsko

Four Seasons Hotel Gresham Palace v Budapešti je bezpochyby nejgrandióznějším hotelem ve městě. Tento architektonický skvost z roku 1906, který je příkladem secese (středoevropského přístupu k umění nové), prošel výjimečnou renovací: lustry a vitráže byly opraveny a vyčištěny, mozaikové dlaždice vydrhány a bílý štuk znovu natřen.

Jeho poloha nemůže být lepší, na nábřeží, v srdci pulzující části Pest, s výhledem přes Dunaj na kopcovitou část Buda a středověké Staré Město, a hned vedle slavného Řetězového mostu. Concierge Peter Buday a jeho tým jsou plni rad a informací – o tom, kde najít nejlepší bary a další objevy – i když oblast kolem hotelu je plná zajímavostí: vidět opulentní Gundel, slavnou kavárnu a restauraci, která byla otevřena v roce 1910; elegantní obchody na Andrássyho třídě, širokém bulváru inspirovaném pařížskými Champs-Élysées; muzeum Franze Liszta; a nádhernou budovu Maďarské státní opery.