Vydáno: 28. 4. 2020 20:15

Španělská vláda dnes podvečer představila plán uvolňování mimořádných omezení. Postupně se budou otvírat hotely, obchody, restaurace, služby, poté hromadné akce.

Jsou stanoveny čtyři fáze a podobně jako v Česku jsou rozděleny po 14 dnech.

Fáze 0: prodej jídla sebou, sportovní aktivity

od 4.5. 2020

Je možné individuálně sportovat. Otevření malých prostor po domluvě pro individuální zákaznický servis. například výdej jídla „přes okénko“ v restauracích.

Fáze 1: hotely, malé obchody a terasy

11.5. 2020

Španělská vláda počítá s tím, že v první fázi plánu se otevřou restaurační terasy a např. muzea s omezením obsazenosti 30% a hotely povinně uzavřou společné prostory. Kromě toho předseda vlády Pedro Sánchez upřesnil, že ubytování bude muset splňovat určitá omezení a pravidla. Ty se chystají vydat dodatečně. Venkovní události budou muset být s méně než 200 lidmi a s hlídaným odstupem.

Fáze 2: kulturní představení a restaurace

25.5. 2020

Ve druhé fázi se otevřou divadla, kina, umělecké sály apod. Pro provoz bude omezjící podmínka, že bude zpřístupněna pro méně než 50 osob, pokud budou v uzavřené místnosti a mají sedadla. V případě venkovní aktivity musí být přítomnost menší než 400 osob a všichni musí sedět. Mohou také znovu otevřít restaurace a bary ve vnitřních prostorách. Ty však musí být omezeny na třetinu kapacity.

Fáze 3: vyšší kapacita

cca polovina června

V polovině června dojde k rozvolnění omezení v počtu osob: restaurace budou moci rozšířit své služby až na 50% své kapacity; za předpokladu, že jsou dodrženy dva metry mezi stoly. Plánuje se i znovuotevření pláží.

Termíny se podle zprávy mohou měnit v každé provincii na základě pandemické situace. Podle předsedy vlády Pedra Sáncheze by na konci června mělo být dosaženo „nového normálu“, tedy právě v okamžiku, kdy začíná nejsilnější letní sezóna.

Úvodní foto: Santa Cruz, Sevilla, Spain. Photo by Johan Mouchet on Unsplash

Zdroj: Materiál španělské vlády: https://issuu.com/prisarevistas/docs/200428_comparecencia_pg_cmin

https://www.elperiodico.com/es/economia/20200428/desescalada-comercio-terrazas-mayo-coronavirus-7943728