Letecké společnosti v Evropě začaly s velkým rušením letů, zejména do Itálie. Důvodem je velký propad poptávky kvůli epidemii koronaviru. Škrty se dotýkají i letů z Česka.

Během víkendu škrty až čtvrtiny linek oznámila Lufthansa, dnes přistoupily k podobnému kroku British Airways. S okamžitou platností zrušily všechny lety do/z Itálie také Turkish Airlines. Masově ruší dálkové lety Korean Air. Některé destinace (zejména v USA) jsou zrušeny úplně. Zrušeny jsou také lety do Tel Avivu a Milána. Na dalších linkách počty letů redukuje. Zatím posledním dopravcem, který oznámil masívní škrty v letovém řádu, je Ryanair.

RYANAIR ruší až 25 procent svých letů do Itálie na krátké vzdálenosti od 17. do 8. dubna.

Generální ředitel Michael O’Leary řekl: „V současné době se zaměřujeme na minimalizaci rizik pro naše lidi a naše cestující. “ Rovněž přiznal, že na letech stále roste počet no-show cestujících, zejména z Itálie a uvnitř Itálie.

Při pohledu na webové stránky společnosti dojde k největším škrtům na lince z Prahy do Boloni. V období od 16. března do 8. dubna Ryanair na trase prodává jen šest letů namísto původně plánovaných čtrnácti. Podobné škrty chystá firma i na lince z Prahy do Pisy či Trevisa. Zatím bez omezení jsou linky do Milána Bergama a na římské letiště Ciampino, kde se zrušil jen let v pátek 4. dubna. Velká redukce postihne linku z Brna do Bergama: poslední let se uskuteční 15. března, pak následuje pauza a další má naplánovaný až na 3. dubna.

easyJet zatím nabízí plánované lety do Benátek (čtyřikrát týdně). U linky do Milána dochází v několika dnech ke zrušení večerního letu.

České aerolinie dnes krátce po zasedání Bezpečnostní rady státu oznámily okamžité zastavení letů do Milána a Boloni až do 6. dubna, už minulý týden zastavily spojení do Soulu.

Omezení letů z Česka

Ryanair
Praha – Boloňa: omezení na jeden až dva lety týdně
Praha – Treviso: dva až tři lety týdně
Praha – Pisa: ze tří letů týdně na jeden týdně
Brno – Miláno Bergamo: zrušeny všechny lety od 15. března do 3. dubna

Wizz Air
Praha – Bari: ze dvou letů týdně, zůstává jeden

easyJet
Praha – Milán: v některých dnech se zruší večerní let

České aerolinie
do 6. dubna zrušeny všechny lety z Prahy do Milána a Boloni, od minulého týdne zrušená linka do Soulu

Korean Air
Zastavení letů do Soulů od čtvrtka 5. března

Stav k 2.3.2020 23:30 SEČ. Photo by Lucas Davies on Unsplash