Postupně se otevírá většina hraničních přechodů. Ze stálých kontrol se přechází na namátkové a nadále bude platit povinnost předložit při vstupu do země negativní test na covid-19.

Zároveň pro lety v schengenském prostoru se budou moci využít regionální letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně.

Slovensko

Slovensko na své území pustí od středy na dobu 48 hodin občany České republiky. Při nejvíce dvoudenním pobytu nebude potřebný test ani karanténa. Totéž platí i pro slovenské občany přicházející do České republiky.

Německo a Rakousko

Od dnešního budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se otevřou všechny silniční a železniční přechody. Překračovat hranice na stanovených místech bude možné bez časového omezení.

Polsko

Vstup na polské území je aktuálně zakázán až do 12. června všem cizincům, tedy i občanům ČR, existují však různé výjimky.

Chorvatsko

Chorvatsko otevírá své hranice pro Českou republiku, Slovensko, Maďarsko a Rakousko již tento týden. Oznámil to tamní ministr turismu Gari Cappelli.Reklama

Od 28. května rovněž spustí online systém, který umožní díky předběžné registraci rychlý přechod hranic.

Dubrovnik, Croatia, Photo by Ivan Ivankovic on Unsplash

Itálie

Vláda 16. května oznámila, že ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru 3. června. Nebude povinná dvoutýdenní karanténa.

Řecko

Řecko zahájí letošní turistickou sezonu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi. Sdělil to řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Návštěvníci budou podrobováni testům na koronavirus. Podle deníku Kathimerini budou zdravotníci provádět testy na koronavirus na letištích.   

Oia, Santorini, Greece, Photo by Matthew Waring on Unsplash

Slovinsko

Slovinská vláda 15. května oznámila konec epidemie covidu-19 a otevření hranic se všemi sousedy, v neděli večer ale určitá omezení vrátila.

Podle serveru Maribor.si se hranice otevřou pro občany Evropské unie, kteří nevykazují známky nákazy a minimálně dva týdny před příjezdem do země necestovali mimo EU.

Španělsko

Premiér Pedro Sánchez oznámil, že jedna z nejvíce zasažených zemí otevře od července hranice turistům ze zahraničí. Španělsko s ohledem na klesající počty nově nakažených covidem-19 i zemřelých postupně ruší opatření, která zavedlo v polovině března. Španělská vláda nařídila povinné nošení roušek pro všechny lidi starší šesti let. Týká se to hlavně vnitřních veřejných prostor.

Island

Možnost cestování je od 15. června. Zpočátku bude probíhat bezplatné testování návštěvníků. Turisté přijíždějící na Island od 1. července musí podstoupit test v hodnotě 350 $, nebo mít výsledky z nedávného testování na COVID-19. Ti, kteří budou mít negativní výsledky, nebudou postižení žádnou formou karantény a můžou se v zemi pohybovat bez nadstandardních omezení.

Portugalsko

Portugalsko otevře své hranice pro turisty od 6. června. Pro turisty bude dostupná i speciální aplikace, v níž si budou moci zkontrolovat, na které pláži je volné místo.

Nové podmínky vstupu platí už i pro Azorské ostrovy. Turisté přijíždějící z EU nemusí absolvovat povinnou 14denní karanténu

Francie

Ve Francii je vyhlášený nouzový stav do 10. července, s tím že otevření hranic pro turisty je v plánu od 15. června. Od poloviny května země začala s uvolňováním koronavirových opatření. Při vstupu do Francie je nutné mít u sebe prohlášení („attestation„) o tom, kam jedete a za jakým účelem. Účel cesty musí být jasně prokázán a vstup do Francie je povolen pouze z důvodů explicitně stanovených v atestaci.

Paříž

Albánie

Albánie otevře své hranice již v květnu a chce přivítat turisty. Uvedl to minulý týden albánský premiér Edi Rama.

Švýcarsko

Švýcarsko chce otevřít své hranice 15. června, definitivně by o tom měla rozhodnout vláda příští týden.

Melchsee-Frutt, Kerns, Switzerland, Photo by Ricardo Gomez Angel on Unsplash

Turecko

Země plánuje zahájit domácí cestovní ruch koncem května a od června chce hranice otevřít i pro turisty. Termín zatím není jasný, ministr turistiky Mehmet Ersoy jedná se šéfy diplomacií asi sedmi desítek zemí, včetně asijských států.

Nizozemsko

Hranice jsou již otevřené, bez povinné karantény.

Velká Británie

Hranice jsou otevřené.

Z našeho e-shopu