Brzy začneme používat novou aktualizovanou verzi cestovního semaforu, který se změnil podle doporučení Evropské unie. Nově jsou všechny země oranžové nebo červené. Zelený zůstává pouze Vatikán. Pravidla začnou platit od 9. listopadu a týkat se budou cestování Čechů do zahraničí i cizinců do České republiky.

Nová mapa Evropy

Střední míru rizika nákazy, tedy oranžovou barvu, budou mít státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

Od pondělí budou do této skupiny zemí řazeny Německo, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Švédsko, Finsko, Norsko, Island, Dánsko, Řecko a Kypr.

Vysokou míru rizika nákazy pak budou mít země, které mají podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a víc než 250 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Pro státy s vysokou mírou rizika označené červenou barvou pak platí povinnost nechat se testovat při cestě zpět do Česka, a to jak pro Čechy, tak pro cizince. Bude třeba také vyplnit formulář pro hygienu, což platí i dnes.

Zelené budou země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibude na 100 tisíc obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. To se od pondělí bude týkat jen Vatikánu. 

Z mimoevropských států se může do Česka bez testů nebo karantény cestovat ze Singapuru, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Thajska a Austrálie.