Itálie se po víkendu dostala po Číně a Jižní Koreji na třetí místo v žebříčku počtu nakažených koronavirem Covid-19. Infikovaných je přes 200, šest lidí zemřelo. 

Italská vláda kvůli nemoci uzavřela přístup do severoitalských měst, kde se epidemie šíří nejrychleji: lidé mají zakázáno do nich vejít či je opustit. Kdo by karanténu porušil, hrozí mu trestní stíhání.

Přísný režim se týká asi 50 tisíc lidí v 11 obcích a městech zejména v provincii Lodi, kde jsou už od pátku zavřené školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa. K cestám do oblasti se vyjadřuje i Ministerstvo zahraničních věcí ČR:

V posledních dnech došlo k potvrzení ohnisek a rozšíření koronaviru v severní Itálii zejména v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska/Veneto. Italská vláda ve spolupráci se zasaženými regiony přijala řadu opatření hygienického i restriktivního charakteru včetně izolace 10 zasažených obcí v Lombardii (Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo e San Fiorano) a jedné v Benátsku (Vo‘ Eugenao).

Rady pro cestu

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky upozorňuje: „Vzhledem k rychlému rozšíření koronaviru v severní Itálii upozorňujeme, že v případě nepříznivého vývoje situace v místě pobytu se návštěvníci mohou ocitnout v případné 14 denní karanténě.“

Obecně je třeba striktně dodržovat základní hygienická pravidla jako časté a důkladné mytí rukou, nedotýkat se rukou nosu, tváří ani očí, vyhýbat se větší koncentraci osob, sledovat opatření a respektovat pokyny místních úřadů. 

Itálie je vedena jako bezpečná země pro cestování.

(Foto: Emanuele Cremaschi / Getty Images)

Letecké společnosti: náhrady nečekejte

Jelikož vláda oficiálně neupozorňuje na to, že Itálie není bezpečná pro cestování, letecké společnosti odmítají cestujícím povolit bezplatné změny nebo vrácení peněz za nadcházející lety.

Podle komunikace na sociálních sítích, letecké společnosti cestujícím oznamují, že budou nuceni platit za změnu termínu letu nebo v případě nenastoupení letu jim nebude poskytnuta žádná náhrada!

Ryanair na twitteru potvrdil, že se řídí doporučeními v oblasti veřejného zdraví a že nebude vydávat náhrady

EasyJet také nepovoluje vrácení peněz ani bezplatné změny letu

  • Alitalia, italský vlajkový dopravce , dosud neumožňuje klientům zrušení letů.
  • Provozovatelé vysokorychlostních vlaků, včetně Italo a Trenitalia, nabízejí cestujícím plné náhrady.
  • Ani jedna letecká společnost neumožňuje vrácení plné letenky a cestovní pojištění pravděpodobně také nepomůže.

Refundace za ubytování: záleží (zatím) na hotelu

Digitální platformy, jako jsou Booking.com a Expedia, zmírnily své storno podmínky pro rezervace příjezdů a odjezdů pro Čínu, Hongkong a Macao. Booking.com doporučuje hotelům vrácení jakékoli zálohy a neúčtovat si storno poplatky.

Toto doporučení ovšem neplatí pro oblast Itálie. Rozhodnete-li se zrušit svoji rezervaci ubytování, platí podmínky rezervace a můžete požádat ubytování o prominutí nebo zmírnění důsledků storna rezervace. Pokud se chystáte vybrat si ubytování pro nadcházející cestu, doporučujeme vybrat možnost se zrušením zdarma a platbou v ubytování. Rezervaci pak podle podmínek můžete zrušit s plnou náhradou.

V případě vyhlášení zákazu cestování do oblastí Itálie, lze předpokládat, že všechny rezervace půjdou zrušit s vrácením zaplacené rezervační částky. U společnosti Booking.com již platí tzv. „Nucené okolnosti“ pro oblast Číny, Hongkongu a Macaa s doporučením hotelům: „…Očekáváme, že vrátíte jakoukoli zálohu a vzdáte se jakýchkoli nákladů na zrušení (poplatky, výdaje a / nebo jiné částky). v situacích, kdy hosté / cestující požadovali zrušení.“

Máte otázky k Vaší rezervaci?

Volejte českou kancelář Booking.com: 239 018 306. Společnost Expedia Česká republika: 239 014 224.

Rada na závěr: Nepanikařte, cestujte s rozumem

Jak bylo uvedeno, Itálie je vedena jako bezpečná země pro cestování. Vedoucí italské agentury pro civilní ochranu Angelo Borrelli uvedl, že ohnisko zůstává v uzavřené oblasti a je bezpečné cestovat do Itálie. Na druhou stranu, pokud cestujete do oblastí regionů Lombardie a Benátska dodržujte aktální nařízení místních autorit a věnujte čas zvýšené osobní hygieně.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje na „masivní infodemii“, tedy na záplavu informací o novém koronaviru. Některé informace jsou správné, jiné zase ne. Všechny nejdůležitější a ověřené informace o novém koronaviru najdete na této adrese: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

České ministerstvo zdravotnictví vydalo tato doporučení, která jsou prakticky shodná s těmi vydanými WHO, evropským i americkým centrem pro kontrolu nemocí:

  • vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • dodržovat základní hygienická pravidla
  • používat například i dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí
  • nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí
  • jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tedy při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou (kapénky se pak mohou přenést dál)
  • zdravotníci by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku

Oficiální kontakty v Itálii

Můžete volat pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450. 

Cestujícím doporučujeme registraci v aplikaci drozd: https://drozd.mzv.cz, která nám umožňuje se v případě potřeby s občany rychle spojit.