Od dnešního dne se bude do Bulharska a Rumunska létat z druhého terminálu pražského Letiště Václava Havla. Obě země vstupují do schengenského prostoru.

Co to znamená pro odbavení na Letišti Praha?

Vstupem Bulharska a Rumunska do Schengenu se pro cestující z těchto zemí i do nich zjednodušuje cestování. Pro cestující letící z Prahy do Bulharska a Rumunska nebo naopak to znamená, že již nebudou podléhat kontrolám na vnitřních schengenských hranicích. To znamená rychlejší průchod letištěm, neboť kontrola pasů a vize (pokud je vyžadována) se nyní bude konat pouze při vstupu a výstupu ze Schengenského prostoru, nikoliv při cestách mezi členskými státy.

Jaký terminál použít?

Letiště Praha, oficiálně známé jako Letiště Václava Havla Praha, má dva hlavní terminály: Terminál 1 a Terminál 2.

  • Terminál 1 je primárně určen pro mezinárodní lety mimo Schengenský prostor.
  • Terminál 2 slouží pro lety uvnitř Schengenského prostoru.

S přijetím Bulharska a Rumunska do Schengenského prostoru se lety do těchto zemí i z nich budou odbavovat přes Terminál 2. Tato změna usnadňuje logistiku na letišti a zkracuje čas potřebný pro přestupy a odbavení.

Jaké cestovní doklady potřebuji?

Pro cesty mezi Schengenskými státy, včetně Bulharska a Rumunska, postačuje občanům členských států EU, EHP a Švýcarska platný občanský průkaz nebo pas. Cizinci ze třetích zemí přijíždějící do Schengenského prostoru nebo cestující mezi členskými státy s vízovou povinností budou i nadále potřebovat platný pas a případně schengenské vízum, pokud jejich státní příslušnost vyžaduje.