S více než tisíci lety lázeňské tradice, Budapešť není jen politickým a kulturním srdcem Maďarska, ale také nekorunovanou královnou termálních lázní.

Předpokládaná doba čtení: 5 minutos

Budapešť, perla východní Evropy, je město, které dokonale skloubí starobylou architekturu s moderním designem. Mnoho částí města bylo postaveno v 16. století a dodnes si zachovává svůj středověký vzhled. Přiznám se, že před svou návštěvou jsem o Budapešti toho moc nevěděl a nebyl jsem příliš nadšený. Jakmile jsem však strávil v tomto městě několik dní, rychle se stalo jedním z mých nejoblíbenějších míst na světě.

To, co mě na Budapešti nejvíce uchvátilo, jsou její termální lázně.

V Budapešti je tolik termálních lázní, že je mnohými průvodci nazývána «městem lázní». Město se nachází na celkem 123 termálních pramenech, které vyvěrají přírodní minerální vodu. Termální vody byly poprvé zdokumentovány Římany ve 2. století a slavná «kultura koupání» se začala rozvíjet v 16. století během turecké okupace Maďarska, odkud pochází název «turecké lázně».

Termální lázně jsou stěžejní součástí maďarské kultury a jejich návštěva je častou aktivitou místních obyvatel. Několik Maďarů, se kterými jsem mluvil, mi řeklo, že do termálních lázní chodí alespoň jednou týdně. Během mého měsíčního pobytu v Budapešti jsem navštívil všechny populární termální lázně a byl to jedinečný, relaxační a cenově dostupný zážitek.

Můj výběr pěti nejlepších lázní

1. Széchenyiho lázně Jedny z největších termálních lázní v Evropě, Széchenyiho lázně, jsou ikonou Budapešti. Nabízejí 18 bazénů, včetně venkovních a vnitřních, s vodou teplou až 38 stupňů Celsia. Architektura lázní je úchvatná, kombinuje novorenesanční styl s moderními prvky.

2. Gellértovy lázně Tyto lázně jsou známé svým nádherným secesním designem a majestátním hlavním bazénem. Gellértovy lázně poskytují rozmanité lázeňské služby, včetně masáží a saun. Jejich voda je známá pro léčivé účinky na klouby a svaly.

3. Rudasovy lázně Rudasovy lázně nabízejí autentický turecký zážitek s historií sahající do 16. století. Tyto lázně jsou známé svou impozantní kupolí a šestibokou nádrží, kde se můžete ponořit do minulosti.

4. Lukács lázně Tyto lázně jsou oblíbené mezi místními a jsou známé svými léčivými prameny. Nabízejí různé druhy bazénů, saun a dokonce i kavárnu, kde si můžete odpočinout mezi koupelemi.

5. Király lázně Király lázně nabízejí jedinečný historický zážitek, jsou jedny z nejstarších v Budapešti a byly postaveny během turecké okupace. Tyto lázně jsou známé svým intimním a poklidným prostředím, ideálním pro relaxaci a odpočinek od městského ruchu.

A co maďarské víno?

Budapešť je nejenom město s bohatou historií a nádhernými termálními lázněmi, ale také skvělým místem pro milovníky vína.

V Budapešti naleznete mnoho míst, kde můžete ochutnat ty nejlepší místní odrůdy. Zde je několik doporučení, kam zajít na degustaci maďarského vína:

1. Faust Wine Cellar

Budapest, Hess András tér 1, 1014 Maďarsko

Nachází se pod Budínským hradem a nabízí široký výběr maďarských vín v historickém prostředí. Toto místo je ideální pro ochutnávku vína a zároveň se dozvíte o historii a tradicích maďarské vinařské kultury.

2. Doblo Wine Bar

Budapest, Dob u. 20, 1072 Maďarsko

Doblo Wine Bar v srdci židovské čtvrti je moderní a stylový bar, který nabízí výběr více než 100 maďarských vín. Můžete zde také ochutnat místní sýry a uzeniny.

3. The Tasting Table

Budapest, Bródy Sándor u. 22, 1088 Maďarsko

The Tasting Table je známý svou přátelskou atmosférou a širokým výběrem maďarských vín. Kromě vína zde nabízí i tematické ochutnávky a večerní akce věnované vínům.

Kde se ubytovat?

Budapešť nabízí širokou škálu ubytování, která vyhovují různým rozpočtům a preferencím. Ať už hledáte luxusní hotel, výstřední ubytování, komfortní apartmány nebo cenově dostupné hostely, v maďarské metropoli najdete vše.

Nejlepší hotely v Budapešti
  1. Four Seasons Hotel Gresham Palace: Přepychový hotel v secesním paláci, nabízející nezapomenutelný výhled na Dunaj a Budapešťský hrad.
  2. Aria Hotel Budapest: Tento hudebně inspirovaný luxusní hotel nabízí jedinečný design a vynikající služby v centru města.
  3. The Ritz-Carlton, Budapest: Pro ty, kteří hledají klasickou eleganci a prvotřídní pohostinnost.
Výstřední ubytování
  • Boutique Hotel Budapest: Nabízí unikátní tematické pokoje, od retro stylu po moderní design.
  • Hotel Mystery: Tento hotel je záhadou sám o sobě, každý pokoj má svůj vlastní originální příběh a design.
Apartmány
  • Central Passage Budapest Apartments: Ideální pro rodiny nebo skupiny, tyto apartmány nabízí domácí pohodlí s vynikající polohou.
  • GoLocal Apartments Budapest: Nabízí autentický zážitek z bydlení v Budapešti s moderním vybavením.
Levné hostely
  • Wombats City Hostel Budapest: Oblíbený mezi mladými cestovateli, nabízí čisté a pohodlné ubytování s výbornou sociální atmosférou.
  • Maverick City Lodge: Tento hostel je známý svým přátelským personálem a skvělou polohou v centru města.