Dobrá zpráva pro rozdělené rodiny a obchodníky: Od 14. dubna lze v nezbytných a jasně odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Do ciziny můžete jet například z pracovních důvodů, navštívit lékaře nebo rodinu. Hranice ale zůstávají kvůli šíření koronaviru i nadále uzavřené a zákaz vstupu cizinců trvá.

Novinka v praxi bude fungovat tak, že Policie ČR všechny osoby při výjezdu i návratu zaeviduje. Lidé, kteří překročí české hranice, budou muset až na výjimky do povinné čtrnáctidenní karantény.

Výjimky z povinné karantény

Výjimku z povinné karantény mají lidé, kteří vycestují na dobu kratší než 24 hodin, a to v případech, kdy půjde o zaměstnance záchranných složek, kteří museli zasahovat v sousedním státě, nebo zemědělce, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země. Do karantény nebudou muset ani občané, kteří musejí za hranice jet k lékaři, k veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu.

Vycestování na dobu kratší než 24 hodin

Jde o možnost v naléhavé a mimořádné situaci vycestovat bez nutnosti karantény po návratu. Tuto možnost získají:

 • Zaměstnanci složek IZS, pokud musejí zasahovat v sousedním státě. Může jít např. o hasiče z Aše, který musí kvůli pomoci při likvidaci požáru vyjet do Německa, nebo např. pro zaměstnance horské služby.
 • Zemědělci, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země.
 • Všichni občané, kteří musejí za hranice jet k doktorovi, veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu. Důvod výjezdu budou muset na hranicích doložit.
   

Vycestování na dobu delší než 24 hodin

Jde o možnost vycestovat s nutností 14denní karantény po návratu. Kromě výše zmíněných případů, které občan nestihne do 24 hodin, jde o nezbytně nutné a odůvodněné případy, které nelze vyřídit v České republice. Jde např. o možnost vycestovat za zaměstnáním či na služební cestu. Stačí, když občan na hranicích ukáže pracovní smlouvu.

Je např. možné:

 • Cesty za zaměstnáním, výkonem povolání, služební cesty atd.
 • Cesty za rodinou včetně péče o osoby blízké.
   

Není nezbytné, tedy není možné:

 • Cestovat do zahraničí do parku, lesa či na chalupu.
 • Zajet na nákup nebo do zábavního parku.
   

Současně je nutné sledovat pravidla v ostatních zemích, zda je vůbec přicestování možné.

Zdroj: web Ministerstva vnitra