Prozkoumejte pulzující Bukurešť, kouzelné vesnice Transylvánie a legendární hrad Bran, který je opředen tajemstvím. Zjistěte, proč byste si letos neměli nechat ujít dovolenou v Rumunsku!
Vaše rumunské dobrodružství pravděpodobně začne v Bukurešti, rušném hlavním městě a hlavním vstupním bodem pro cestovatele. Krátká, asi dvacetiminutová jízda taxíkem nebo sdíleným vozem vás z letiště přivede do centra města, kde je pěší zóna, ideální k prozkoumávání pěšky.
Bukurešť je známá svou živou noční scénou – i v pondělí může hudba z baru pod vaším ubytováním hrát až do časných ranních hodin. Město však nabízí mnohem víc než jen párty. V historické čtvrti Lipscani můžete navštívit miniaturní, avšak vysoce zdobený pravoslavný kostel Stavropoleos nebo se projít kolem Starého knížecího dvora, kde kdysi sídlil Vlad III. Tepes, známý jako Dracula.
Bukurešť je také domovem druhé největší administrativní budovy na světě (po Pentagonu) – grandiózního, víceúrovňového Paláce parlamentu.
Náš tip na ubytování
Bucharest: The Marmorosch Bucharest, Autograph Collection
Pro luxusní pobyt v srdci Bukurešti zkuste The Marmorosch Bucharest. Tento elegantní hotel se nachází v historickém centru, nabízí stylové pokoje, špičkové služby a wellness centrum. Perfektní volba pro ty, kteří chtějí objevovat město pěšky a zároveň si užít maximální pohodlí.
Nejkrásnější rumunské vesnice
Po návštěvě Bukurešti jsem se vydal objevovat rumunské venkovské krásy, přičemž jsem využil velmi levnou, i když pomalejší železniční síť.
Transylvánie, zalesněný region obklopený Karpaty, je posetá krásnými městy a vesnicemi.
Mou první zastávkou je Brašov, elegantní město s pastelově zbarveným náměstím plným venkovních kaváren a barů. Město se může pochlubit vlastní verzí hollywoodského nápisu, na který se dostanete lanovkou a krátkou procházkou. Další příjemná procházka vás zavede kolem centra města, kde můžete vidět pohádkově vypadající Katerinskou bránu a Černou a Bílou středověkou hlásku.
V Brašově jsem ochutnal vynikající rumunské víno v Terroirs Boutique du Vin, kde láhev stojí kolem 20 €. Odtud jsem pokračoval do Sighisoary, menšího, ale stejně fotogenického města. Úzké dlážděné uličky a široká náměstí lemují domy v barvách světle modré, broskvové a žluté.
Přestože město působí historickým dojmem, nabízí moderní pohostinství v podobě stylových kaváren, džusových barů a salonků. V restauraci Gasthaus Altepost jsem si pochutnal na rumunské hostině složené z krémového lilkového dipu, závitků sarmale plněných mletým masem a tří různých druhů grilovaných klobás.
Náš tip na ubytování
Brașov: Casa Wagner
Pro autentický zážitek v Brašově zvolte Casa Wagner. Tento kouzelný hotel se nachází přímo na hlavním náměstí Piata Sfatului, obklopený pastelově zbarvenými budovami. Pokoje jsou útulné a historicky zařízené, což vám umožní nasát atmosféru tohoto krásného města.
Hrad Bran: Nejznámější atrakce Rumunska
Díky popisu v Draculovi a hororově laděné reklamě v nedalekém Brašově jsem měl o Hradu Bran určité představy, které však byly odlišné od skutečnosti.
Není jisté, zda tento hrad skutečně inspiroval Brama Stokera, a i kdyby ano, dnes už ani zdaleka nepřipomíná upírské doupě.
Po rozsáhlé rekonstrukci se hrad ve 20. letech 20. století stal útočištěm královny Marie, poslední královny Rumunska, a nyní má kvetoucí zahrady, interiéry s historickým nábytkem a půvabný vnitřní dvůr.
Na horním patře však návštěvníky potěší expozice věnovaná upírům, která je informativní, i když trochu teatrálně kýčovitá.
Hrad Bran tak svým způsobem dokonale vystihuje Rumunsko. Země často zahalená do legend a mylně považovaná za zastaralou, překvapuje návštěvníky svými moderními městy a dobře udržovanými, neupírskými atrakcemi.
Náš tip na ubytování
U hradu Bran: Brandeberg Pension & Restaurant
Pro ubytování v blízkosti slavného hradu Bran je skvělou volbou Brandeberg Pension & Restaurant. Tento rodinný penzion kombinuje tradiční rumunskou pohostinnost s moderním komfortem. Nachází se v klidném prostředí, nabízí výhledy na hory a je ideální základnou pro návštěvu hradu a okolních přírodních krás.
Comment (0)