Nejčastější otázky Cestovního pojištění
Díky cestovnímu pojištění lze minimalizovat rizika, která s sebou přináší cesta do zahraničí. Jeho nezákladnější součástí je pojištění léčebných výloh. To je obsaženo v každém produktu cestovního pojištění. Běžnou součástí jsou většinou i asistenční služby, díky kterým se klienti pojišťoven mohou vždy obrátit na svou pojišťovnu, která jim zprostředkuje pomoc. Další důležitou službou, kterou cestovní pojištění vždy obsahuje, je repatriace, případně i převoz ostatků zemřelých osob zpět do vlasti. K tomuto "základu", mohou jednotlivé produkty obsahovat ještě nějakou službu navíc, tzv. připojištění. Tato připojištění jsou buď již součástí balíčku, který pojišťovna nabízí a nebo si je lze k vybranému produktu "přidat". Pokračovat Nejběžnější formy připojištění: úrazové připojištění (pro případ trvalých následků či smrti) pojištění odpovědnosti za způsobené škody pojištění zavazadel pojištění zpoždění zavazadel storno poplatků pojištění pro případ provozování nebezpečnějších sportů
Před tím, než se vydáte na cesty, doporučujeme bedlivě sledovat stránky Ministerstva zahraničních věcí, kde jsou všechny důležité informace o COVID-19 (koronaviru). Pojištění do rizikových zemí s plněním COVID 19 jsme označili odznakem COVID POHODA.
Základní cestovní pojištění kryje jen naprosté minimum možných rizik. Součástí těch nejzákladnějších typů pojištění je vždy pojištění léčebných výloh se základním limitem (cca 1 500 000Kč), repatriace či převezení ostatků v případě smrti do vlasti. Součástí většiny pojištění jsou také asistenční služby, kdostupné 24 hodin denně, 7 dní v týdnu v českém jazyce. Nečekejme úrazové pojištění, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti. Největší finanční rizika jsou ale kryta, protože léčba i malého zranění či nemoci může v zahraničí stát stovky tisíc korun až miliony.
Pro cestovní pojištění jsou nejčastěji dostupné tři druhy připojištění: úrazové, zavazadel a odpovědnosti za způsobené škody. Úrazové připojištění: Pojišťovna uhradí klientům určitou finanční částku při smrti nebo trvalých následcích následkem úrazu. Připojištění zavazadel: vztahuje se většinou na jejich zničení, krádež nebo ztrátu. Dejte si pozor na výši limitů, abyste nepodléhali přílišnému pocitu bezpečí, protože pojišťovny vám rozhodně nezaplatí statisícové ztráty, tradiční limit plnění je okolo 20 000Kč. Odpovědnost za způsobené škody: vztahuje se na škody způsobené na majetku i na zdraví osob. Jedná se o velmi užitečné pojištění, které vás ochrání před placením astronomických sum v případě, že svým jednáním v zahraničí někomu způsobíte škodu. Pojištění sportovních aktivit, protože pojišťovny v základní ochraně poskytují krytí pouze rekreačních a naprosto bezpečných sportovních aktivit. Pojištění stornopoplatků, ze kterého jsou propláceny poplatky, které si cestovní kanceláře, aerolinie, hotely a další společnosti účtují, pokud se rozhodnete z nějakého důvodu zrušit zakoupení jejich služby. Podobným typem služby je pojištění nevyužité cesty, což znamená proplacení, z vážných důvodů zkrácené, cesty do zahraničí. Kromě těchto nejčastějších připojištění, lze často volit různé nadstandardní parametry, kterými klienti mohou celkovou míry ochrany ještě rozšířit. jsou to například: Zvýšení limitu plnění pro hrazení léčebných výloh (osobám jedoucím do rizikových oblastí lze jedině doporučit, protože zdlouhavá a nákladná péče může přijít na miliony korun). I pokud chcete jen lyžovat, u některých pojišťoven budete muset sáhnout po vyšším limitům pojištění sportu. Ochota pojistit některé opravdu extrémní sporty a aktivity je u různých pojišťoven velmi rozdílná. Není však problém najít pojišťovnu, která pojistí i horolezectví, vysokohorskou turistiku, speleologii i potápění s přístroji do značných hloubek
S největší pravděpodobností bude vaše příští sjednání cestovního pojištění řešeno právě skrze internet. Je to totiž praktičtější, levnější a jen v několika málo případech to není možné. Online nelze sjednat u některých pojišťoven produkty nestandardního charakteru, například pojištění závodně provozovaných sportů a podobně. Pro všechny ostatní klienty však online pojištění nabízí řadu výhod. Je to v prvé řadě levnější, protože pojišťovny poskytují za online sjednání slevy, většinou 5-10% z pojistného. Samozřejmou výhodou je i komfort. Často může být výhodou i fakt, že pojištění online může být vyřízeno řádově v minutách. Stačí vyplnit online formulář, kde si lze navolit vše podstatné, a zaplatit. Platba probíhá, buď platební kartou, nebo bankovním převodem. Platba kartou je okamžitá, takže takovým způsobem můžete sjednat cestovní pojištění i den před cestou. Epojisteni.cz nabízí online sjednání cestovního pojištění z výběru produktů více pojišťoven na jednou. Každý tak má možnost porovnat nabídky mezi sebou, vybrat tu nejvhodnější a okamžitě si ji přes internet sjednat. Nebudete přitom omezeni o možnost sjednat doplňková připojištění a taková nabídka bude každopádně levnější, než přímo od pojišťovny.
V zahraničí platí nejdůležitější pravidlo mít VŽDY u sebe kartičku od sjednaného cestovního pojištění, případně Evropský průkaz zdravotního pojištění (nejlépe obojí). Nelze nikdy dopředu říct, kdy bude potřebný. To by mělo zajistit provedení ošetření. Díky asistenční službě pojišťovny pak vždy každý klient ví, co má, musí a může udělat, je mu poskytnuto poradenství a případně i intenzivnější pomoc. Po vyhledání lékařské pomoci je třeba co nejrychleji kontaktovat pojišťovnu kvůli nahlášení pojistné události.
Evropský průkaz zdravotního pojištění je standardizovaná podoba průkazu, kterým se prokážete, že jste pojištěncem některé z veřejných zdravotních pojišťoven zemí Evropské Unie. Každý občan už by ho měl mít (kartička pojišťovny), ale i přes platnost v celé Evropské Unii nelze doporučit vycestování pouze s ním. Neposkytuje totiž takovou úroveň ochrany, kterou dokáže poskytnout i to nejlevnější komerční cestovní pojištění. Některé země Evropské Unie už totiž spoluúčast u svých pacientů vyžadují. Je tedy jednoduché se dostat do situace, kdy budete muset na místě zaplatit za ošetření, ačkoliv jste řádně pojištění u veřejné pojišťovny a máte platný Evropský průkaz zdravotního pojištění. V některých zemích zaplatíte zákrok celý a pojišťovna Vám ho až zpětně proplatí, přičemž si ale odečte spoluúčast platnou v daném státě, takže nikdy nebude Vaše péče zcela bezplatná. Bez komerčního pojištění se tedy nedoporučuje cestovat ani do zemí v Evropské Unii. Rozhodnete-li se spoléhat na toto celounijní pojištění, připravte si dostatečné množství peněz na přímé hrazení ošetření, hospitalizace a dalších úkonů. Nelze však vidět jen tuto negativní stránku. Alespoň nějaké pojištění platné v celé EU lepší než žádné..
Termín počátku nebo konce pojištění bohužel není možné změnit. Proto je zapotřebí využít stejný postup jako při potřebě změnit cenotvorný údaj - je zapotřebí vždy sjednat novou smlouvu a uhradit ji. Pokud je již smlouva uhrazena a zároveň je před počátkem pojištění, pošlete prosím žádost o ukončení smlouvy (volnou formou) z emailové adresy uvedené na smlouvě, na naši emailovou adresu info@epojisteni.cz. Do výpovědi uveďte důvod výpovědi a Vaše bankovní spojení pro vrácení úhrady.