Jestli byste si přáli vidět na vlastní oči polární záři, ale nechce se vám putovat až na Aljašku nebo třeba do Grónska, vydejte se za barevným rejem světel po starém kontinentě. O nic vás neochudí.

Zvláštnímu atmosférickému jevu, někdy nazývanému také jako Aurora borealis, můžete být na blízku třeba na severu Norska, na Islandu i ve Skotsku.

Polární záře, v originále Aurora Borealis na severní polokouli a Aurora Australis na té jižní, je hlavně úžasnou přírodní světelnou show. Barevné divadlo, při kterém člověk zažívá pocity tajemna, mystiky a obdivu k působení přírodních sil. Vždyť tuto nádhernou podívanou mají na svědomí vesmírné síly.

Ideální dobou, kdy se vydat za polární září, je podzim a jaro. Tehdy se cestovatelům za polárním kruhem naskýtá dechberoucí podívaná nejčastěji. Za světélkující noční oblohou se vypravte třeba do severní části Norska.

Vyhněte se úplňku a místům s velkým výskytem světla. To zřetelnost polární záře ruší. Barevné hemžení polární záře lze v Norsku pozorovat nejlépe v okolí měst Tromsø, Alta, Trondheim nebo v oblasti souostroví Lofoty.

Polární záře se vyskytuje nejčastěji mezi 60 až 150 kilometry nad zemským povrchem, pro její viditelnost je nezbytná obloha bez atmosférické oblačnosti. Podle výšky, ve které se polární záře odehrává, můžeme pozorovat její různé barevné projevy – vzácně červené, namodralé, fialové, nejčastěji však řada odstínů zelené.

Tromsø – severský ráj adrenalinových nadšenců

Pokud chcete zažít pravou severskou zimu s pozorováním polární záře, máme pro vás dvě destinace na severu Norska: Tromsø a Alta.

Tromsø je ostrovní město a nachází se na 69. rovnoběžce (severní šířky) a je mu myslím právem přezdíváno “Paříž severu”. Zásluhu na tom má především otevřenost místních Norů a samozřejmě taky mezinárodní složení obyvatelstva. Přátelská atmosféra na Vás dýchne okamžitě po příletu a pravděpodobně se ji nezbavíte po celou dobu pobytu.

Alta je jedno z větších severonorských měst, obývá jej více než 15 tisíc obyvatel. Nachází se v západní části kraje Finnmark, na pobřeží Altafjordu. Ačkoliv leží na 70. rovnoběžce, je zde díky Golfskému proudu poměrně mírné a příjemné podnebí. Město je známé především svými unikátními skalními rytinami – petroglyfy pocházejícími z období 4200 př. n. l. až 200 n. l. Jedná se tak o jedny z nejstarších pravěkých památek Norska. 

Letenky do Tromsø

Letenky do Alty

Naše nejoblíbenější aktivity v Norsku

Zajistěte si předem vstupenky na největší atrakce v Norsku. Vše online, okamžité potvrzení, bez čekání ve frontě a u vybraných aktivit i možnost zrušení zdarma.

Tipy na ubytování

Alta River Camping

REZERVACE ZDE

Alten Lodge

REZERVACE ZDE

CampAlta

REZERVACE ZDE

Ubytování s možností storna zdarma

Booking.com

Do vyhledávacího pole můžete zadat město a datumy dle vlastní volby. Děkujeme, že si rezervujete ubytování přes náš portál.

Mohou se Vám hodit naše další služby:

Nabídky ubytování

Letenky

Kompenzace za zpožděný let

Levné parkování na letišti

Cestovní pojištění

Půjčení vozu

Vstupenky a výlety

Transfer z letiště