Velice často při hovorech o Španělsku slýchávám otázku: jací jsou španělé lidé. Jednoduchá otázka, která nemá jednoduchou odpověď.

“Nikde jinde nenajdete příjemnější lidi než právě v Andalusii,“ tvrdí moje kamarádka Rocío.

Všude na světe žijí lidé sympatičtí a méně sympatičtí. Nejinak je tomu i v Andalusii. Pokud se mě zeptáte, jací jsou Andalusané, nedovedu být asi objektivní, protože jsem jimi okouzlen. Jsou to lidé veselí, vstřícní, přátelští, milí, pohostinní, otevření, a především velice pyšní na svůj kraj.

Pokud Andalůsané mají něco předat okolnímu světu, pak je to umění žít.

Jasně, dokonce i v Andalusii můžete najít nenaladěného člověka, či nějakého zlodějíčka a naopak na severu Španělska lidi, kteří budou přátelští. Ale obecně platí, že je to přesně naopak. Jsou vřelí a otevření. Mají rádi cizince a chvají se k nim mile.

Pohoda a pomalost

Většina Čechů jezdí do Andalusie především na dovolenou, takže člověk počítá s tím, že bude relaxovat a mít na vše více času. Po několika letech podnikání ve Španělsku mám jednoznačnou zkušenost: pokud potřebujete v Andalusii něco vyřídit, zajít na poštu, do banky, na úřad atd. obrňte se trpělivostí.

Andalusie je prostě “mañana” ve nejryzejší podobě.

Španělé jsou obecně „pomalejší“ národ, o Andalusanech to platí dvojnásob. Ze začátku to nám, uspěchaným Čechům, lidově řečeno leze na nervy. Pokud zde žijete delší dobu, zvyknete si. Ostatně nic jiného vám nezbývá. Na druhou stranu, se zde žije příjemněji. Stres a neustálé zápasení s časem neexistuje. Na vše je času dost.

španělsko fiesta

Ochutnejte život

Vydáte-li se v téměř jakoukoli denní dobu do ulic andaluských měst, uvidíte vášnivě debatující hloučky lidí, usrkávajících z malé sklenky pivo nebo víno, v rukou cigarety nebo doutníčky. Na jihu Španělska si lidé jen stěží dovedou představit den bez pravidelných zastavení ve všudypřítomných kavárnách a barech.

Součástí vyzívaného životního stylu je jídlo. Jídla se podávají v malých porcích zvaných “tapas“. Pokud budete barmanovi sympatičtí, jednoduché tapas, jako mističku oliv nebo španělské šunky, můžete dostat k pivu zdarma. Právě tapas jsou pro Andalusii velmi zásadní.

Po obědě, tedy kolem třetí hodiny, některé bary zavírají, jiné naopak zůstávají otevřeny pro ty, kteří nutně svou siestu nemusejí prospat, jak velí tradice.

Přesná otevírací doba není nikde napsaná a rozluštit tento otevírací a zavírací rytmus není jednoduché.

Můj kamarád majitel baru v Málaze vysvětluje:Vše závisí na mnoha okolnostech, roční době a počasí, samozřejmě, pak ale také na fotbalových utkáních, všech možných fiestách a jiných společenských událostech, kterých je v Andalusii mnoho. No a občas mám již také všeho dost, tak to prostě zavřu a jdu spát.“

A večeře? Jestliže se v Čechách říká, že by se nemělo večeřet po osmé hodině, pak ve Španělsku platí, že by se nemělo večeřet před desátou. Běžně do půnoci slyšíte z bytů bouchání příborů a talířů. Věčeře bývá dlouhá a rozhodně se při jídle nikam nespěchá.

tapas španělsko

Do you speak “espaňol“?

Další věc, kterou velice rychle zjistíte: Španělé příliš nedominují znalostí cizích jazyků. Pokud jdete do baru, na úřady nebo jen do obchodu s angličtinou si většinou nevystačíte. Proto pokud máte alespoň nějaké základy španělštiny, máte vyhráno a andalůsané skutečně ocení, že mluvíte aspoň trochu španělsky.

Ničeho se ale nebojte- Španělé jsou velice sociální a pokud si hned neporozumíte budou nesmírně ochotní a nápomocní. Jednou jsem se zeptal prodavačky v obuvi, kde seženu pečivo, a ona mě vzala za rukáv, vyběhla z obchodu, dovedla mě na místo a ještě mě s úsměvem poplácala po zádech. 🙂

Andalusie je synonymem pohody, radosti ze života, krásy, kreativity a úspěchu.

Španělé nežijí, aby pracovali, ale pracují, aby žili.

I to je důvod, proč proč vám vřele doporučuji toto místo navštívit.

Může se hodit: rady a tipy

Jelikož v Andalusii bývá chladno jen málokdy, nemusíte s plánováním výletu čekat, až se i u nás objeví první sluneční paprsky. Na venkovních zahrádkách kaváren místní posedávají v prosinci a lednu stejně jako uprostřed parného léta. 

Ubytování:

Pokud plánujete dovolenou mimo město Málagu, doporučujeme ubytování u našich kamarádů, kteří mají 13 nádherně vybavených apartmánů přímo na pláži a jen 12 km od Málagy.

Apartmány Varadero jsou v Cala del Moral a většina disponuje výhledem na moře. Budete bydlet neskutečných 10 metrů od pláže.

Rezervace a informace o apartmánech Varadero

Pokud preferujete město, vlastníme přímo v Málaze několik apartmánů. Ático Centro Málaga leží 3 minuty pěšky a je plně vybavený, vším co potřebujete ke spokojené dovolené.

Apartmán v Málaze

Rezervace a informace Ático Centro Málaga

Mohou se Vám hodit naše další služby:

Nabídka ubytování

Levné letenky do Málagy

Levné parkování na letišti

Cestovní pojištění

Vstupenky na aktrakce ve Španělsku

Transfery

Půjčení vozu