Večírky k ukončení starého a začátku nového roku se pomalu chystají. Pokud máte trochu času, podívejte se jak se slaví příchod nového roku ve světě.

Anglie

Anglický zvyk je plný pohostinnosti a tepla. Lidé se domnívají, že první host roku jim přinese štěstí. Měl by to být muž, vstoupit přes přední dveře a mít sebou nějaký tradiční dar, jako je bochník chleba, pití pro hlavu rodiny, uhlí, aby zapálil oheň. Nic jiného není povoleno. Naopak přijetí blondýnky nebo ženy s rudými vlasy má přinášet v dalším roce smůlu.

Rakousko

Na Silvestra se prostřednictvím jídla slaví hned dvakrát. Podává se prasátko, protože se věří, že jde o symbol štěstí. A pak jako dezert – mátová zmrzlina, a to pro zajištění ekonomické stability v nadcházejícím roce.

Holandsko

Zde na Silvestra připravují a jedí malé sladké koblihy, kterým říkají olejové koule (Olie Bollen) nebo smažená jablečná kolečka (Dutch Apple Fritter). Je tomu tak proto, že v dřívějších dobách lidé v Holandsku věřili, že zlá bohyně Perchta v nejtemnějších zimních nocích poletuje po obloze se zlými duchy a zkouší otvírat lidem žaludky, aby z nich mohla ukrást něco k jídlu, a lidé by tak měli hlad. Nicméně, její nůž vždy sklouznul po žaludcích “tučných” lidí, kteří jedli spoustu mastného jídla.

Španělsko

O silvestrovské půlnoci přenáší televize i rozhlas odbíjení věžních hodin na madridském náměstí Puerta del Sol. Úderů zvonů je celkem dvanáct, s každým úderem snědí Španělé jednu kuličku hroznového vína, což jim má v novém roce zaručit štěstí. V obchodech lze zakoupit připravené sady hroznů štěstí “uvas de la suerte” s již odpočítanými kuličkami.

Bulharsko

Na Nový rok vyhánějí Bulhaři zlé duchy. Při rituálu zvaném kukeri tancují lidé ve strašidelných kostýmech, aby zahnali upíry a zajistili si zdraví, štěstí a bohatou úrodu. Oděv pro tuto příležitost tvoří dřevěná maska nahánějící strach a kožešinový kostým se zvučnými zvonky.

JAR

Lidé v Jihoafrické republice vítají příchozí rok karnevalem. Vrcholem novoročního veselí je 2. leden, kdy Kapským Městem za zvuku bubnů prochází pestrý průvod. Událost si nenechá ujít na 10 000 účastníků ve fantastických kostýmech, taneční skupiny, kapely a chóry, v ulicích pak karnevalový rej sleduje přes 100 000 lidí.

Přehled začátků roku dle jednotlivých časových pásem

Úterý:
11:00 Tonga, Samoa, Kiribati
12:00 Nový Zéland
14:00 Austrálie
16:00 Japonsko, Jižní Korea, Severní Korea
17:00 Čína, Filipíny, Singapur
19:00 Bangladéš
19:30 Indie, Srí Lanka
20:00 Pákistán
22:00 Rusko (Moskevská oblast)
23:00 Řecko 
Středa:
00:00 Česká republika, Slovensko, Německo, Francie a další evropské země 
01:00 Velká Británie, Irsko, Portugalsko, Island 
03:00 – 04:00 Brazílie 
04:00 Argentina 
04:30 – 09:00 USA, Kanada (od východního pobřeží k západnímu) 
10:00 Aljaška
11:00 Havaj
12:00 Americká Samoa 
13:00 Bakerův ostrov, Howlandův ostrov

Brazílie

V Brazílii věří, že do půlnocí by každý měl sníst sedm rozinek. Semena z nich pak nevyhodit a schovat si je do peněženky, aby se peníze nerozutekly. Součástí novoročních oslav je pak stejně jako u nás čočka. Luštěnina by se měla objevit v polévce, aby následujících dvanáct měsíců nebyla nouze o finanční prostředky.

Ohňostroj na Copacabana Beach v Rio de Janeiro

Česko

V České republice teče na Silvestra proudem šumivé víno a na svátečním stole nesmí chybět ani mistrovsky obložené chlebíčky. O půlnoci pak z televize zazní státní hymna a centrum metropole se díky ohňostroji změní na vřící kotel.

Ať slavíte příchod nového roku jakkoliv, na závěr roku bychom rádi poděkovali za přízeň. DĚKUJEME! Přejeme Vám úspěšný rok 2020 plný cestovatelských zážitků!